Diastasis Rekti (Annelik Göbeği)

Diastasis Rekti (Annelik Göbeği)

Nedir, Ne kadar yaygındır?

Diastasis rekti yani halk arasında bilinen ismiyle annelik göbeği karın kaslarının (rektus abdominis) ayrılması olarak tanımlanır. Normalde karın kasları karnın sol ve sağ kısmında yer alıp göbek deliği hizasında birleşir. Gebelikle birlikte esneyen ve büyüyen karın kasları bebeğe yer açmak için ayrılmaya başlar. Bu ayrılma doğum sonrasında doğru bir egzersiz yaklaşımı ve hasta eğitimi ile tedavi edilebilmektedir.

Diastasis rektinin oluşmasına neden olan başlıca sebepler:

 • Gebelikte fazla kilo alımı
 • İkiz gebelikler
 • Gebelikte yapılan yanlış egzersiz yaklaşımları
 • Genetik yatkınlık
 • Obezite
 • Epizyotomiler/yırtıklar
 • Kronik kabızlık
 • Yaş

Karın ön duvarında karı kaslarının kullanımı sırasında oluşan kubbe görünümü en tipik belirtisidir. Bunun yanı sıra doğumun gerçekleşmesine rağmen hala daha hamile görünümünde bir karnın kalması estetik açıdan ortaya çıkan belirtilerdir. Bunun yanı sıra diastasis rektiye eşlik eden pelvik taban problemleri de olabilir. Çünkü pelvik taban kaslarının fonksiyonlarını yerine getirebilmelerinde derin karın kasları önemli bir rol oynar. Çoğu zaman kadınlar diastasis rektiyi fark etmeden yaşadığı pelvik taban problemleri ile kliniklere başvururlar. Ancak fizik muayene sırasında diastasis rektilerinin olduğunu öğrenirler. İdrar kaçırma gibi ürojinekolojik problemleri olan birçok annenin diastasis rekti problemi de görülmektedir.

 • Danışan eğitimi: Öncelikle ayrılma yaşamış kasların yanlış kullanılması şikayetleri daha arttırabileceğinden dolayı konuyla ilgili danışan eğitimi oldukça önemlidir. Bununla birlikte yaşam alışkanlıkları değişikliği ve tuvalet alışkanlığı düzenlemeleri ile yanlış pozisyonda kalan kasların aşırı kullanımı engellenerek doğru anatomik alana yerleşmeleri desteklenebilir.
 • Fizyoterapist eşlikli egzersiz yaklaşımı: Doğru egzersiz yaklaşımlarıyla abdominal bölgenin toparlanması ve derin karın kaslarının doğru anatomik alana yerleşim gösterebilmeleri mümkündür. Burada önemli olan nokta egzersizi seanslarının fizyoterapistlerce yönetilmesidir. Çoğu yanlış uygulamada karın kaslarının çalıştıran mekik gibi yanlış egzersizler, semptomları arttırarak pelvik taban kaslarına da zarar verebilir.
 • Estetik cerrahi: Karın kaslarının ayrılma derecesine göre estetik cerrahi uygulamaları da yapılabilmektedir. Ancak cerrahi yaklaşım öncesinde doğru egzersiz yaklaşımıyla anneyi desteklemek önemlidir.

Öncelikli olarak şubelerimize başvuran her danışanımızdan alanında uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından ayrıntılı bir hikâye alımı ve fizik muayene gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda danışanlarımızın pelvik taban kaslarının kuvveti ve işleyiş mekanizmaları pelvik taban fizyoterapistlerimiz tarafından değerlendirilmektedir.

Bunun yanı sıra danışanımızın pelvik taban kasları ile bağlantılı olan core kaslarını, solunum kaslarını ve postürlerini de değerlendirip kişiye özgü tedavi programımızı hazırlıyoruz.

Pelvik taban fizyoterapistleri tarafından uygulanan ilk seansımızda danışanlarımıza pelvik taban sağlığı hakkında eğitim veriyoruz. Eğitim seansı içerisinde günlük yaşam alışkanlıkları, tuvalet alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları ve de izlenecek olan yol haritası hakkında bilgilendirmeler ve düzenlemeler yer almaktadır. Takiben ikinci seansımızda ise yine pelvik taban fizyoterapistlerimiz tarafından uygulanan pelvik taban kas rehabilitasyonuna başlıyoruz. Uyguladığımız pelvik taban kas rehabilitasyon seanslarında solunum egzersizleri, manuel terapi yaklaşımları, elektroterapi uygulamaları, biofeedback eşlikli pelvik taban kas eğitimi ve klinik egzersiz yaklaşımlarından oluşan kombine tedavi yaklaşımlarını kullanıyoruz. Danışanımızın pelvik taban kaslarını fark etmesi ve doğru çalıştırabilmesi için birebir kas eğitimini desteklemek amacıyla teknolojik ekipmanları tedavimize dahil ediyoruz.

Tedavinin gidişatı, kişinin ihtiyacına yönelik olarak şekillenmekle birlikte danışanın kaç seans alacağı ve seansların ne kadar uzun süreceği danışanın tedaviye olan cevabının durumuna göre değişmektedir. Rehabilitasyon merkezli tedavimizin “kişiye özel” olmasına çok önem veriyor o nedenle her danışanımıza özel bir yaklaşım sunuyoruz. Tedavideki başarı oranlarımızın bu denli yüksek ve kalıcı olmasını da bütüncül yaklaşım anlayışımıza borçluyuz.