Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


Merkezimizde, pelvik taban rehabilitasyonu pelvik taban alanında uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır. Rehabilititasyon seanslarımızda birçok fizyoterapi yaklaşımı uygulanmaktadır. Bu yaklaşımlar içerisinde diyafram solunum eğitimi, biofeedback ile kombine pelvik taban kas eğitimi, çeşitli manuel (elle tedavi) terapi yaklaşımları, nöromodülasyon uygulamaları, klinik egzersizler yer almaktadır. Terapistlerimiz tedavi boyunca  ihtiyaç durumunda duyu bütünleme, drama terapi, mindfulness gibi bünyemizde bulundurduğumuz hizmetleri de sürece dahil ederek multidisipliner yaklaşıma da yer vermektedirler. 

Kliniklerimize sıklıkla çevre illerden ve yurtdışından danışanlar başvurmaktadır. Genellikle şubelerimize fiziksel olarak gelebilen danışanlarımız öncelikle alanında uzman hekim muayenesinden geçmektedirler.  Pelvik taban rehabilitasyonuna uygun görüldükleri takdirde 7-15 gün arası her gün gelebilecek şekilde yoğun bir seans akışına alınmaktadırlar. Bu süreç tamamlandıktan sonra danışanlarımızın evlerine döndüklerinde sürdürmeleri gereken uygulamalar pelvik taban fizyoterapistlerimizce düzenlenir. Ardından belli aralıklarla şehirdışı/yurtdışı danışanlarımız da kontrole çağırılır ve arada geçen süreçte iletişimde kalınarak süreç takibi sürdürülür.

Kliniklerimize fiziki olarak gelemeyen danışanlarımıza ise online muayene ve online üroterapi hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmetlerin detaylarına online hizmetler üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pelvik taban kas rehabilitasyonu seanslarımız, 4 yıllık fizyoterapi ve rehabilitasyon eğitimini tamamlayıp mezun olmuş, pelvik taban kas rehabilitasyonu alanında tecrübeli fizyoterapistlerimizce yürütülmekte olup, seans süreleri 60-75 dk arasında değişmektedir.

Her tedavide olduğu gibi pelvik taban rehabilitasyon sürecinde de bireylere ya da çocuk danışanlarımız için ailelere ve çocuklara düşen belli sorumluluklar bulunmaktadır. Verilen ev egzersizlerinin düzenli yapılması, beslenme düzenlemelerine, davranış değişikliklerine uyum sağlanması gibi bireylerin sorumluluğundaki düzenlemeleri sürdürmek tedavinin başarısını ciddi oranda etkilemektedir. Rehabilitasyon sürecinde fizyoterapistlerin uyarı ve önerilerini göz önünde bulunduran danışanlarımızın tedavilerindeki ivmeleri ve tedavi başarıları, uymayanlara oranla ciddi anlamda fark göstermektedir.

Rehabilitasyon sürecinde, mesane bağırsak problemlerinin ve cinsel fonksiyonların uzun vadeli tedavisini hedeflemekteyiz. İlaç tedavileriyle yürütülen süreçlerde, ilaç bırakıldığı takdirde problemlerin tekrarladığı görülmektedir. Bu sebeple mesane bağırsak ve cinsel fonksiyon problemlerini rehabilitasyon gibi bağlılık ve disiplin gerektiren bir süreçle çözmeyi hedeflemekteyiz. Düzenli rehabilitasyon süreci sonrasında, uzun vadeli kontrol aralıklarında ve devamında bireyler süreçte devam ettirilen düzenlemelere uyduğu ve egzersizleri sürdürdüğü sürece tedavimizin uzun vadeli başarı oranı artmaktadır.

Uropelvic Solutions ekibi olarak, beş yaş üzerinde her bireye hizmet vermekteyiz. Cinsel kimlik ve yaş fark etmeksizin, mesane bağırsak ve cinsel fonksiyon problemi yaşamakta olan her birey Uropelvic solutions bünyesinde hizmet alabilmektedir.

Her danışanın süreci kendine özel olmakla beraber tedavi süresi de danışandan danışana farklılık göstermektedir. Bu sebeple, sürece başlamadan ortalama bir seans sayısı söylemek her zaman doğruyu yansıtmama riskine sahiptir. Ancak deneyimlediğimiz kadarıyla her danışana en az 10-15 seans almalarını önermekteyiz. Belirttiğimiz gibi bu sayılar, danışanın sürece uyumuna, süreçte gösterdiği disipline, durumunun seyrine ve çeşitli dış etkilerle bağlı olacak şekilde değişiklik göstermektedir.

Tedavimizin başarı oranını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bireyin sürece olan motivasyonu, süreçteki devamlılığı, düzenlemeleri disiplinle sürdürmesi başarıya ulaşılan süreyi belirleyici nitelik taşımaktadır. Her fonksiyonel sıkıntının şiddeti ve seyri de aynı oranda başarıya ulaşmayı planladığımız süreyi belirler. Uropelvic Solutions’a başvuran her danışanımızın mevcut şikayetlerinde azalma gözlemekteyiz ancak sürecin çok sayıda değişken barındırmasından ötürü tam başarıya ulaşma süresi ve/veya başarı oranı her danışanda değişiklik gösterir.

Uropelvic Solutions bünyesindeki danışanlarımızla genellikle haftada bir sıklıkta olacak şekilde bir tedavi planı yürütmeyi tercih etmekteyiz. Ancak bu sıklığın belirlenmesinde hem uzman hekim, hem fizyoterapist hem de bireyler rol oynamaktadır. İyileşme görüldükçe seans aralıklarını açmayı hedeflemekteyiz. Her ne kadar tedavi sıklıkları değişiklik gösterse, uzun vadede kontrol seansları ile danışanlarımızın takibini devam ettirmekteyiz.

Uropelvic Solutions bünyesinde düzenli tedavisini tamamlamış her birey, farklı aralıklarla kontrol seanslarıyla takip edilmektedir. Kontrol seans aralıklarında, danışanlarımızda irtibatta kalıyor ve süreçlerini sağlıkla sürdürmeleri için desteklemeye devam ediyoruz.

Merkezimizde uygulanan hiçbir yöntem acı ve/veya ağrılı değildir. Danışanlarımızı motive edecek yaklaşımlar ile sürece katılımı artırarak seanslarımızı sürdürmekteyiz.